Туя західна

Латинська назва

Thuja occidentalis L.

Російська назва

Туя западная

Рід

Туя Thuja L.

Родина

Кипарисові Cupressaceae F. W. Neger.

Походження

Східна частина Північної Америки.

Опис

Дерево висотою до 20 м або кущ з пірамідальною кроною в молодості і короткими горизонтальними гілками, пізніше крона набуває яйцеподібної форми. Кора молодих стовбурів гладка, дорослих – тріщинувата, лущиться поздовжніми смужками, від червонуватої до сірувато-коричневої, 0,5–1 см товщиною. Пагони перших двох років плоскі, розгалужуються в одній площині у два ряди; на третій рік стають округлими, червонувато-бурими.

Квітка

Цікава туя своєю біологічною особливістю – «цвітінням», яке правильніше назвати пилінням. Квітки туї називають колосками. Ниркоподібні жовто-зелені колоски в основному розташовані у верхній частині крони. Округлі, буро-жовті, знаходяться внизу дерева.

Квітка

Цікава туя своєю біологічною особливістю – «цвітінням», яке правильніше назвати пилінням. Квітки туї називають колосками. Ниркоподібні жовто-зелені колоски в основному розташовані у верхній частині крони. Округлі, буро-жовті, знаходяться внизу дерева.

Плід

Шишки яйцеподібно-продовгуваті, довжиною 1–1,5 см, на коротких черешках, стоячі, світло-коричневі, шкірясті, утворені 3–4 (5–6) парами лусочок, у верхньому кінці нерівномірно зубчатих, дозрівають у тому ж році. Коли луски дозрівають, вони відкриваються і звідти випадає насіння, плоске, з вузькими крилами.

Туя західна

Хвоя

Плоска клиноподібна хвоя верхньої і нижньої частини гілки має на спинці овальну або округлу випуклу смоляну залозу. Бокова хвоя продовгувата, більш загострена, із серпоподібно увігнутим внутрішнім і овальним зовнішнім краями. Хвоя влітку блискуче-зелена, взимку – буро-зелена. Через 5 років хвоя разом з гілками опадає.

Туя західна

Основні дані фенологічного розвитку:

Туя західна запилюється до початку росту пагонів, у квітні – травні. Тривалість запилення 6–12 днів і залежить від погоди. Потім з’являються овальні шишки, які щороку дозрівають за 160–180 днів, але рясний урожай їх буває лише раз на 2–3 роки. Пагони починають рости через 1–1,5 тижні після закінчення запилення. Довжина їх щороку збільшується на 10–15 сантиметрів. Шишки дозрівають і розкриваються у жовтні-грудні. Насіння зберігає схожість до двох років.

Фото рослини в різні пори року і в різні фази розвитку:

Використання в озелененні, народній медицині та ін.:

Розмножуватися туя західна може насінням, а також можна розмножувати зеленими і здерев’янілими живцями.

Рослина має поверхневу кореневу систему, тому взимку з дерева потрібно збивати важкий мокрий сніг, щоб воно не повалилося або не зламалося під його вагою. За правильного догляду рослина може радувати кілька поколінь людей, так як живе більше ста років.

Жовтувато-бура деревина туї дуже легка, м’яка і стійка проти гниття, з особливим ароматом. Назва виду перекладається як «воскурение, жертвоприношення». Цією назвою туя зобов'язана тому факту, що під час древніх магічних ритуалів при спалюванні ароматної деревини цього дерева поширювався легкий приємний запах. В хвої туї міститься велика кількість ефірної олії, яка знайшла застосування в медицині і в парфумерії. До цього слід додати, що туя є фітонцидною рослиною, здатною оздоровлювати навколишнє повітря.

У нетрадиційній медицині туя використовується у вигляді водних і спиртових форм. У гомеопатії вона часто призначається в різних видах і формах випуску. Слід мати на увазі, що свіжа хвоя цієї рослини може викликати опік.

Повільно ростуча порода, цілком морозостійка; вітростійка. Туя західна в природних умовах росте в болотистій місцевості, в місцях з високими ґрунтовими водами, хоча цю рослину можна зустріти і в долинах, на камінних берегах гірських річок. До ґрунту не вибаглива, росте на різноманітних ґрунтах, але краще розвивається на свіжих суглинистих і супіщаних, а також вологих піщаних ґрунтах. Тіневитривала – може добре рости під наметом інших хвойних і листяних порід. Добре переносить дим, гази і кіптяву. Можна додати, що туя світлолюбива рослина, легко переносить затінення, а також стрижку і рубку, після яких легко відновлюється.

Використання в озелененні: групи і солітери на передньому плані, негроміздкі алеї (особливо з пірамідальних або колоноподібних форм), вічнозелені узлісся, вічнозелені елементи партерів і квітників, топіарні форми, нівакі (садові бонсаї), бордюри і більш високі живоплоти і, нарешті, вічнозелений підлісок або насадження другого ярусу в групах високих листяних (береза, ясен, клен) і хвойних дерев (сосна, модрина) – ось те різноманітне застосування, яке може знайти туя західна і її культивари в зеленому будівництві.