Сумах пухнастий (Оцтове дерево)

Латинська назва

Rhus typhina L.

Російська назва

Сумах пушистый (Уксусное дерево)

Рід

Сумах Rhus L.

Родина

Сумахові Anacardiaceae Lindl.

Походження

Північна Америка.

Опис

Сумах пухнастий, його ще називають віргінський, оксамитовий, оленерогий, оцтове дерево – єдиний вид, що виживає в середній смузі.

Дерево висотою до 10–12 м, має ажурну крону до 5 м у діаметрі. Пагони світло-бурого кольору, товсті, пориті густими м’якими червонуватими залозками.

Квітка

Це дводомна рослина, тому для одержання насіння потрібно садити і чоловічий, і жіночий екземпляри. Маточкові квітки зеленувато-жовті, в густих волотях, довжиною 10–20 см, тичинкові – у більш крупних і рихлих волотях, червоні.

Квітка

Це дводомна рослина, тому для одержання насіння потрібно садити і чоловічий, і жіночий екземпляри. Маточкові квітки зеленувато-жовті, в густих волотях, довжиною 10–20 см, тичинкові – у більш крупних і рихлих волотях, червоні.

Сумах пухнастий (Оцтове дерево)

Плід

Плоди – кулясті кістянки, густо покриті червоними волосками.

Листок

Листки темно-зеленого кольору, з відчутною рельєфністю, зверху поверхня гладка, а нижня оксамитова, підкреслена білувато-матовим нальотом. Розташування листків почергове, довжина до 50–60 см; непарноперисті – складаються з 11–31 листочка, продовгувато-лацентної форми, до верху загострені, по краю дрібнопильчаті, розташовані на коротких опушених черешках. На осінь рослина набуває максимального декоративного ефекту за рахунок зміни забарвлення листків – від яскраво-червоних, вогнянисто-оранжевих, пурпурових до багряних відтінків. Такою розкішною палітрою яскравих фарб і переходів відтінків вирізняються дуже мало рослин.

Сумах пухнастий (Оцтове дерево)

Основні дані фенологічного розвитку:

Цвітіння в червні-липні. Плоди дозрівають в серпні-вересні і залишаються на кущах у червонувато-коричневих волотях до весни. Починає цвісти і плодоносити на четвертому-п’ятому році життя. Через 15–20 років рослина відмирає. Розмноження насіннєве і вегетативне.

Фото рослини в різні пори року і в різні фази розвитку:

Використання в озелененні, народній медицині та ін.:

.

Квітучий сумах – гарний медонос, красиві шишкуваті плоди приваблюють птахів. Сумах використовується у виноробстві, народній медицині. Індіанці здавна використовували витяжку з його плодів як харчову приправу, що нагадує за смаком оцет, тому й називають оцтовим деревом. Оболонка плодів, що містить винну кислоту, – оригінальна приправа до м’яса.

В оболонці плодів міститься також віск – сировина для особливо цінного лаку. Міцна різнобарвна деревина сумаха (від жовтого до оранжево-червоного) йде на виготовлення декоративних виробів.

Це рослина дуже невибаглива, зимостійка, світлолюбна (але може витримувати напівтінь), добре переносить посуху, не вибагливий до ґрунту – може рости на сухих, кам’янистих та засолених ґрунтах, стійка до забруднення повітря; не пошкоджується шкідниками і хворобами.

Дуже швидкоростуча рослина – активно розмножується кореневими відростками, іноді агресивно поширюючись на досить значні відстані від материнського дерева. Легко переносить обрізку, завдяки якій можна сформувати у дерева компактну форму. Використовується в садовій культурі з 1600 року; успішно застосовується в міському озелененні, дозволяючи створювати виразні контрастні композиції, особливо на тлі темнохвойних рослин; в озелененні промислових територій; на кам'янистих гірках.