Сосна чорна

Латинська назва

Pinus nigra J.F.Arnold.

Російська назва

Сосна черная (С. австрийская)

Рід

Сосна Pinus L.

Родина

Соснові Pinaceae Lindl.

Походження

Середня і південна Європа; нижня Австрія, західна частина Балканського півострова (Югославія, Албанія), крім приморської частини останнього.

Опис

Дерево висотою 20–40 (іноді до 50) м, з прямим стовбуром, з пірамідальною кроною у молодих дерев, з віком стає більш зонтикоподібною. Кора стовбура чорно-сіра, глибокоборозчата.

Квітка

Сосна чорна – голонасінна однодомна рослина. Чоловічі квітки – пухнасті сережки (колоски) жовто-оранжевого кольору; жіночі квітки – маленькі зеленувато-жовті шишки, яйцеподібної форми іноді видовжені "конуси".

Квітка

Сосна чорна – голонасінна однодомна рослина. Чоловічі квітки – пухнасті сережки (колоски) жовто-оранжевого кольору; жіночі квітки – маленькі зеленувато-жовті шишки, яйцеподібної форми іноді видовжені "конуси".

Сосна чорна

Плід

Шишки жовтувато-коричневі, блискучі, пізніше стають сіро-бурого кольору; лусочки шишок всередині чорно-бурі; розкриваються на третій рік. Ростуть шишки по 2–4 на короткому черешку, пізніше сидячі, відходять від гілок горизонтально або нахилено до низу; яйцевидно-конічні, симетричні, довжиною 5–8 см, діаметром 2,5–3 см. Щитки лусочок ромбічні, спереду заокруглено здуті, кіль поперечний, гострий, пупок припіднятий, з короткою колючкою. Насіння попелясто-сіре або плямисте, продовгувато-яйцеподібної форми, довжиною 5–7 мм, з крилом, що розсічене коричневими смужками. Розмножується в основному насінням.

Сосна чорна

Хвоя

Хвоя досить інтенсивного темно-зеленого кольору, блискуча або матова, зібрана по 2 шт. в пучку, тверда, загострена, пряма або зігнута, нерідко скручена, завдовжки 8–15 см і 16–18 мм шириною. Змінюються хвоїнки приблизно раз на п'ять років.

Сосна чорна

Основні дані фенологічного розвитку:

Цвітіння в кінці квітня - на початку травня. Дозрівання шишок в кінці вересня – початок жовтня.

Фото рослини в різні пори року і в різні фази розвитку:

Використання в озелененні, народній медицині та ін.:

В молодості (до 25 років) росте повільно (по 25–см в рік), довговічність – 300–400 років. До ґрунту маловимоглива – придатні будь-які, навіть найбідніші, ущільнені і глинисті ґрунти, найкраще реагує на нейтральні та лужні ґрунти. Єдина вимога до грунту – добре дренування і помірна вологість – у таких умовах дерево проживе набагато довше. Менш світлолюбна ніж інші види сосен, витримує бокове затінення, але потребує простору для успішного формування крони. Переносить засуху, стійка проти вітру і дії суховіїв у степових районах. Добре переносить міські умови.

Це – чудове дерево для створення різних декоративних композицій у ландшафтному дизайні. Рекомендується для одиночних і групових посадок в парках і алеях, придатна для міського озеленення. За рахунок своєї густої хвої і стовбура темного кольору, сосна чорна створює темні насадження; має ряд декоративних форм.