Метасеквоя розсіченошишкова (гліптостробовидна)

Латинська назва

Metasequoia glyptostroboides Hu & W.C.Cheng.

Російська назва

Метасеквойя рассечёно-шишечная (глиптостробоидная)

Рід

Метасеквоя Metasequoia C. Miki.

Родина

Таксодієві Taxodiaceae F.W.Neger

Походження

Китай.

Реліктовий вид, перебуває на межі вимирання і занесений до Міжнародної Червоної книги. Цікавим є те, рослини цього виду спочатку були виявлені у викопному стані, у вигляді скам'янілих останків на японському острові Хоккайдо і вид вважався вимерлим. Це рослини з пізнього крейдяного періоду, коли вони були одними з домінантів в лісах на величезних територіях в Північній півкулі (включаючи Північну Америку, більшість території Сибіру, Східну Європу, Кавказ і Гренландію).

Перший опис живих, а не викопних екземплярів цієї рослини був зроблений лише в 1941–1943 рр. в Китаї на території провінцій Сичуань та Хубей і це стало сенсацією століття серед ботаніків. У 1948 році ботаніками Ху і Чжен встановлена приналежність цих швидкорослих дерев до викопного роду Метасеквой і описано як новий вид метасеквої; нині це єдиний представник всього роду, в природі поширений на схилах гірських ущелин в Китаї.

Опис

Однодомне листопадне дерево з нерівномірно широкопірамідальною кроною і струнким стовбуром, висотою може досягати 35 м при діаметрі стовбура до 2 м. Вік деяких з виявлених рослин перевищує 600 років. Крону формують довгі пагони, що утворюють новий приріст і укорочені пагони, що разом із розміщеним на них листям щорічно опадають. Гілки супротивні, голі, гладкі; молоді – зелені, дорослі – коричневі. Кора молодих гілок світло-коричнева, старих гілок крони і стовбура – темно-коричнева, зморшкувата, відшаровуються у вигляді тонких плівок. Укорочені пагони розміщуються на ростових пагонах більшою частиною попарно в одній площині під прямим кутом до осі ростового пагону, хрестоподібно одна пара над іншою на відстані від 1 до 3 см.

Квітка

Генеративні органи утворюються рано (у віці 5 – 7 років). Жіночі шишечки з’являються в травні у верхній частині минулорічних пагонів на довгих тонких черешках, з невеликою кількістю довгих зелених листочків.

Квітка

Генеративні органи утворюються рано (у віці 5 – 7 років). Жіночі шишечки з’являються в травні у верхній частині минулорічних пагонів на довгих тонких черешках, з невеликою кількістю довгих зелених листочків.

Плід

Незріла шишечка довжиною 10-15 мм (з діаметром 7 мм біля основи) яйцеподібної форми, смарагдового кольору; стигла шишечка сіро-коричневого кольору майже округлої форми.

Метасеквоя розсіченошишкова (гліптостробовидна)

Хвоя

Листочки ніжні, світло-зелені зверху і сизо-зелені знизу, на вкорочених пагонах розміщуються по обидві сторони гребенеподібно, в одній площині; вони м’які, мають плоску вузько лінійну форму, на кінцях загострені і злегка зігнуті донизу. Довжина листочків від 10 до 30 мм, ширина 1–2 мм. Восени, в кінці жовтня, листки набувають ефектного червонувато-оранжевого кольору і з таким забарвленням на зиму опадають разом з несучими укороченими пагонами (характерний гілкопад).

Метасеквоя розсіченошишкова (гліптостробовидна)

Фото рослини в різні пори року і в різні фази розвитку:

Використання в озелененні, народній медицині та ін.:

Розмножується насінням і живцями з подовжених пагонів.

Швидкоростуча, світлолюбна рослина (проте успішно зростає і в притінених місцях), вітростійка, достатньо стійка до холоду (але в північних умовах дерево страждає від холодних зимових вітрів, тому для нього краще захищене місце посадки), достатньо посухостійка. До ґрунту не вибаглива, проте віддає перевагу родючому суглинному грунту; на нещільних бідних супіщаних грунтах росте повільно, але краще зимує через швидке відтавання грунту навесні. До речі, на ділянках з вологим ґрунтом крона метасеквої дуже розростається, а форма стовбура спотворюється, набуваючи химерної форми. Саме ця властивість і робить дерево настільки знаменитим в ландшафтному мистецтві.

Метасеквойя дуже декоративна і широко використовується в садах і парках навіть північних регіонів. Особливо ефектно виглядає вона ранньою весною, в період розпускання ніжних молодих листочків, і восени, коли хвоя забарвлюється в усі тони жовтого, рожевого, червоного та коричневого кольорів. Як ботанічну рідкість це гарне дерево висаджують ізольовано або в групах з низькорослими вічнозеленими рослинами, щоб підкреслити всі її переваги. Садівники займаються формуванням крони, обрізаючи рослину і надаючи йому екзотичний вигляд, але робити це варто тільки в ранньому віці. У домашніх умовах метасеквойю можна використовувати для вирощування бонсай.