Катальпа чудова

Латинська назва

Catalpa speciosa (Warder ex Barney) Warder ex Engelm.

Російська назва

Катальпа прекрасная

Рід

Катальпа Catalpa Scop.

Родина

Бігнонієві Bignoniaceae Pers.

Походження

Північна Америка.

Рід включає 13 видів, різновидів і форм. Це – реліктові рослини, які зустрічались ще в третинному періоді, їх викопні рештки були знайдені при розкопках в руслі річки Йєллоустоун в породах епохи міоцену і за описами викопні види дуже схожі на сучасні.

Опис

Дерево висотою 10–15 м (при сприятливих умовах до 30–40 м), з густою широкопірамідальною кроною і порівняно струнким стовбуром, покритим сірою товстопластинчатою корою.

Квітка

Квітки двостатеві, зібрані у великі широкі волоті, довжиною 15–30 см, мають приємний аромат.

Квітка

Квітки двостатеві, зібрані у великі широкі волоті, довжиною 15–30 см, мають приємний аромат.

Катальпа чудова

Плід

Плоди – звисаючі стручкоподібні коробочки, довжиною 20–30 (45) см, товщиною 1,5–2 см, складаються з двох залишаються на дереві всю зиму. Насіння широке, плоске, еліптичної форми.

Катальпа чудова

Листок

Листки зверху блискучі, зелені, гладкі, знизу трохи опушені, крупні, довжиною 15–30 см, на довгих (10–15 см) черешках, яйцеподібно-продовгуватої форми з довгозагостреною верхівкою і злегка серцеподібною основою. Листки при розтиранні без запаху.

Катальпа чудова

Основні дані фенологічного розвитку:

Листя розпускається раніше ніж у інших видів катальп – в квітні-травні, опадає в жовтні-листопаді. Цвітіння в червні.

Фото рослини в різні пори року і в різні фази розвитку:

Використання в озелененні, народній медицині та ін.:

Катальпи успішно розмножуються насінням і літніми живцями.

При сприятливих умовах молоді дерева ростуть швидко. Для кращого розвитку потребує вологого і родючого ґрунту, але може рости на порівняно бідних піщаних і доволі сухих глинистих ґрунтах. Більш морозостійка, ніж інші види катальп. В міських умовах доволі стійка до пилу, диму і газів.

Катальпа чудово виглядає в одиночних і невеликих групових посадках, а також в алейних насадженнях. Катальпа – прекрасный медонос, має певне застосування в медицині (кора, листки і плоди деяких видів мають ранозаживляючі, болезаспокійливі та антибактеріальні властивості). В насінні міститься висихаюча олія – цінна для лакофарбної промисловості.