Дуб звичайний (черешчатий)

Латинська назва

Quercus robur L.

Російська назва

Дуб обыкновенный (черешчатый)

Рід

Quercus

Родина

Букові Fagaceae A. Br.

Походження

Європа, крім крайньої Півночі і північного Сходу, Північний Кавказ.

Опис

Дерево до 40 м висотою, зі стовбуром викривленим в молодості, потім при рості в насадженні прямим, повнодеревним, добре очищеним від сучків, і несучим невелику крону, а при рості на відкритому просторі – з низьким товстим штамбом. Нижні гілки відходять від стовбура під прямим кутом, верхні – під гострим і утворюють потужну орнаментальну шатроподібну крону. Завдяки мозаїчності листя крона мало прозора в горизонтальному напрямку і з великими просвітами у вертикальних площинах. Кора спочатку гладка, оливково-бура, потім червоно-бура, пізніше сріблясто-сіра, потім у віці близько 30 років тріщинувата і далі товста (близько 10 см) глибоко тріщинувата, буро-сіра. Стовбур до 1-1,5 м в діаметрі. Бруньки овальні або напівкулясті, конічні тупо-п’ятигранні, 5-7 мм довжиною, світлобурі.

Дуб звичайний (черешчатий)

Плід

Жолуді 1,5-3,5 см довжиною, 1,5-2 см в діаметрі, з колючкою на верхівці, бурувато-жовті. Плюска блюдцеподібна або неглибоко-чашевидна, 0,5-1 см висотою і 1,5-2 см в діаметрі.

Листок

Листя 7-15 см довжиною і 3-7 см шириною, видовжено-оберненояйцевидні, з добре вираженими вушками при основі, на кінці з тупою більш або менш витягнутою кінцевою лопаттю і по бокам з кожної сторони з 6-7 (8) більш або менш довгими, тупими, неоднаковими і найбільш крупними в середині листка, прямими або дещо зігнутими лопатями, розсічення яких досягає 1/3 ширини пластинки; зверху листя зелене блискуче, голе знизу більш бліде, спочатку більш або менш опушене, потім голе або з окремими волосками по жилкам. Черешок 5-10 см довжиною.

Основні дані фенологічного розвитку:

Листя розпускається в другій половині травня. Цвіте дуб одночасно з розпусканням листя, починаючи з 40-60-ти літнього віку, якщо зростає на вільному просторі, в насадженні ще пізніше. Дозрівають жолуді в кінці вересня на початку жовтня.

Використання в озелененні, народній медицині та ін.:

Дуб часто доживає до віку 400-500 років, нерідко і до 1000 і одинично 1500 років, досягаючи 4 м в діаметрі. Вимогливий до мінерального і органічного багатства ґрунту. В корі міститься 8-20 % дубильних речовин; в деревині 6 %; вони широко використовуються для дублення шкіри. Жолуді використовуються для виготовлення сурогатів кави, а також для корму свиней. Часто розводять в парках і вуличних насадженнях, використовують у лісорозведенні та при створенні лісозахисних смуг.