Сосна звичайна

Латинська назва

Pinus sylvestris L.

Російська назва

Сосна обыкновенная

Рід

Сосна Pinus L.

Родина

Соснові Pinaceae Lindl.

Походження

Європа, Сибір.

Опис

Дерево 20-40 м висотою, з прямим високо очищеним від гілок стовбуром. Крона конусоподібна в молодості, широка, округла, іноді зонтикоподібна в старості. Кора червоно-бура, глибоко-бороздчата, вище на гілках жовтувата тонко відшаровується. Пагони голі, зеленуваті, потім сіро-бурі. Бруньки 6-12 мм довжиною, видовжено-яйцевидні, гострі, не смолисті або смолисті червонувато-бурі.

Сосна звичайна

Плід

Шишки одинокі або по 2-3 на зігнутих донизу ніжках, дозрівають на другий рік, зрілі сірі, матові, видовжено-яйцевидні, 2,5-7 см довжиною, 2-3 см шириною. Щитки майже ромбічні, спереду гострокутні, плоскі або слабо випуклі. Насіння видовжено-яйцевидне, 3-4 мм довжиною, чорнувате або сіре, з крилаткою в три рази довшою насіння.

Хвоя

Хвоя по дві в пучку, сизувато-зелена, тримається 3 роки, зазвичай трохи зігнута, щільна, довжиною 4-7 см, шириною 2 мм, із зазубреним краєм, на плоскій стороні з сильно виступаючими блакитно-білими продиховими лініями.

Використання в озелененні, народній медицині та ін.:

Дуже світлолюбне дерево, невибагливе до ґрунту. Відноситься до швидкоростучих хвойних порід, особливо у молодому віці. Граничний вік 300-400 років. Деревина дуже цінна як будівельний матеріал. Зі смоли деревини добувають скипидар та каніфоль. Бруньки містять смолу, ефірну олію, дубильні речовини, вітамін С тощо. Застосовують як відкашлювальний, сечогінний і дезинфікуючий засіб при хворобах верхніх дихальних шляхів, для ванн. Концентрат вітаміну С, виготовлений з хвої сосни, використовують для лікування цинги; хлорофіл-вітамінну пасту — для лікування ран, опіків. В зеленому будівництві має не тільки декоративне, але й санітарно-гігієнічне значення завдяки антисептичній дії смолистих летучих речовин.