Платан кленолистий

Латинська назва

Platanus acerifolia (Aiton) Willd.

Російська назва

Платан кленолистный

Рід

Платан Platanus L.

Родина

Платанові Platanaceae Lindl.

Походження

Рід платан (Plataus), який є єдиним родом родини платанових (Platanaceae) об'єднує на сьогодні 10 видів. Культура платанів нараховує кілька тисячоліть; ще античні цивілізації активно розсаджували платани, створюючи штучні гаї та парки. Платани – довговічні дерева, які можуть доживати до 2000 років, сягають до 50 м висоти та значних діаметрів стовбура. Відомі екземпляри, окружність стовбура яких становить 18 м.

Платан кленолистий має гібридне походження (від спонтанного або штучного схрещування східного і західного платанів), в умовах культури (скоріше всього в Англії) приблизно з 1640 р.

Опис

Це – велике листопадне дерево до 40 м висотою з прямим високим стовбуром і густою, доволі широкою шатроподібною кроною із звисаючими нижніми гілками. Кора стовбура відокремлюється великими пластинками (від чого стовбур має дуже декоративний мозаїчний, наче мармуровий, вигляд і плямисте забарвлення).

Квітка

Квітки розкриваються дещо пізніше, ніж листки; зібрані в одностатеві кулястої форми головки на довгих звисаючих квітоніжках. Чоловічі (тичинкові) жовтуватого кольору квітки – в пазушних, маточкові (жіночі) червоні – в значно більших кінцевих суцвіттях. Запилюються вітром.

Квітка

Квітки розкриваються дещо пізніше, ніж листки; зібрані в одностатеві кулястої форми головки на довгих звисаючих квітоніжках. Чоловічі (тичинкові) жовтуватого кольору квітки – в пазушних, маточкові (жіночі) червоні – в значно більших кінцевих суцвіттях. Запилюються вітром.

Платан кленолистий

Плід

Плодові головки по 2, рідше по 1–3, близько 3 см в діаметрі, щетинисті. Плід – опушена ширококонічна сім’янка.

Листок

Листки зелені (восени забарвлення стає коричнево-зеленим), почергово розташовані, 15–17 см довжиною і 18–20 см шириною (іноді до 20 см довжиною і 25 см шириною), пластинка знизу по головних жилкам і черешку зазвичай повстяно-опушена. За формою схожі на кленові, але мають 3–5-лопатей (рідше неясно 7-лопатеві), лопаті широко трикутні, однакової довжини і ширини або ж в довжину більші, ніж у ширину; при основі широко серцеподібні; цільнокраї чи з 1–3, рідше з більшою кількістю, коротких гострих зубців.

Платан кленолистий

Основні дані фенологічного розвитку:

Цвітіння у травні.

Фото рослини в різні пори року і в різні фази розвитку:

Використання в озелененні, народній медицині та ін.:

Розмножуються насінням, відводками, живцями, щепленням.

Деревина платанів має плямисто-візерунчасту текстуру і відноситься до найбільш декоративних, колір золотисто-коричневий або рожевий; непогано протруюється барвниками, полірується і склеюється, легко обробляється вручну і на верстатах, дає доброякісну гладку поверхню. Серед листяних порід є чи не найціннішою і прирівнюється до горіхової, за фізико-механічними якостями остання прирівнюється до букової. Використовується для оздоблення будинків, виготовлення цінних меблів, високоякісного декоративного шпону, підлогових покриттів, столярних виробів; оформлення інтер'єрів і для виконання різних оздоблювальних робіт.

Це швидкоростучі (особливо в першій половині життя) рослини; помірно морозостійкі (витримують зниження температури до -25 С); дуже світлолюбні, але витримують тінь. Не вибагливими є до ґрунтових умов – можуть рости практично на будь-яких грунтах, навіть на дуже сухих, якщо вони не дуже бідні. Відмінно себе почуває в глибоких, досить вологих, дренованих, трохи глинистих субстратах, від нейтральних до сильно лужних. Із усіх представників роду він найбільш витривалий в умовах культури – переносить загазованість, задимленість і запиленість повітря, налипання снігу, вплив посухи та вітру, стійкий до шкідників і хвороб.

Платани є одними з небагатьох представників орнаментальних листяних дерев, які завдяки прекрасній, густій кроні, красивим зі своєрідним забарвленням стовбурам і гілкам та оригінальним кулястим супліддям вважаються декоративно- цінними; їх часто використовують для оздоблення вулиць міст, при солітерних посадках формує широку розлогу крону; рекомендується для групових посадок, великих садів, скверів і парків.